Domowe masło orzechowe.

Czytaj

Domowe masło orzechowe.

Orzechy to jeden z najbardziej wartościowych produktów, po które sięgamy. Mimo wysokiej kaloryczności, posiadają wiele korzystnych właściwości dla zdrowia.

Masło orzechowe przygotowywane jest z orzechów poddanych prażeniu. Poddanie ich temu procesowi powoduje, że zmieniają kolor z białego na lekko brązowy. Najczęściej masło orzechowe produkowane jest z orzeszków ziemnych.

Masło orzechowe – składniki odżywcze

Orzechy ziemne, zwane też arachidowymi, to źródło kwasów oleinowych. Są też bogate w roślinne białko, potas, magnez, witaminę E i błonnik. To wszystko powoduje, ze masło orzechowe powinien jeść każdy z nas, a w szczególności wegetarianie w celu uzupełniania niedoboru np. białka, wynikającego z braku mięsa w diecie.

Masło orzechowe z dodatkiem owoców lub warzyw to idealna propozycją na zdrowe, energetyczne śniadanie czy przekąskę

Uważa się, że orzechy pomagają zwalczać infekcje w organizmie i poprawiają kondycję naszych naczyń krwionośnych i serca.

O czym pamiętać i jakiego masła orzechowego unikać?

Najbezpieczniej zrobić masło samemu w domu, mamy pewność, że nie ma w nim niezdrowych tłuszczy, cukru i konserwantów. Prawdziwe masło orzechowe powinno składać się wyłącznie z przetartych orzechów.  Masło orzechowe możemy zrobić używając orzechów włoskich, nerkowców lub migdałów, które są zdecydowanie bardziej pożądanym i wartościowym składnikiem zdrowej diety.

Pamiętać należy jednak o umiarze i o tym aby nie zajadać się nim przez cały dzień, opróżniając zawartość słoika w ciągu jednej doby.

Wartoœść na 100g masła z orzechów arachidowych

  • Energia 595 kcal
  • Białko 25.7 g
  • Tłuszcze 46.1 g
  • nasycone 6.1 g
  • jednonienasycone 22.9g
  • wielonienasycone 14,6 g
  • Węglowodany 12 g.

Składniki

25o gram orzechów nieprażonych niesolonych lub prażonych niesolonych
(orzechy prażone od razu miksujemy nie wrzucamy na patelnię lub do piekarnika)
szczypta soli

Przygotowanie

Orzeszki nieprażone obieramy i wrzucamy  na suchą patelnię lub na blaszkę w piekarniku rozgrzanym do 170ºC, mieszając od czasu do czasu, aby lekko zrumienić, odstawiamy na bok. Orzechów nie można przypalić, wtedy masło będzie gorzkie. Następnie miksujemy ręcznym blenderem o dużej mocy z przerwami ok 10 minut lub w termomiksie 4-5 min/10 obrotów z przerwą ściągamy ze ścian naczynia zmielone orzechy i miksujemy ponownie. Otrzymamy około 1/2 szklanki masła orzechowego.
Masło przechowujemy w lodówce.

 

Aktywnego dnia.