Trening cardio vs. trening interwałowy.

Czytaj

Trening cardio vs. trening interwałowy.

Co z tą tkanką tłuszczową?

Czy nie jest tak, że jednym z czynników motywujących Was do zrobienia treningu oprócz dobrej zabawy, jest także wysmuklenie waszej sylwetki, a co za tym idzie spalenie tkanki tłuszczowej!?
Przecież każda z nas marzy o mniejszych obwodach tu i ówdzie. Zatem co zrobić, aby tak się stało?
Odpowiedź jest prosta – odpowiednia dieta (tzw. zdrowe nawyki żywieniowe) oraz regularny trening kardio lub trening interwałowy.

Każdy z tych treningów jest inny.

Trening kardio (aerobowy) o umiarkowanej intensywności, doskonale usprawnia pracę serca, poprawia kondycję oraz wytrzymałość. Skierowany jest on głównie dla osób dopiero co rozpoczynających swoją przygodę z treningiem. Dzięki niemu masz możliwość zminimalizowania ryzyka przetrenowania, a także przygotowania swojego organizmu do zwiększonego wysiłku.

Pamiętać jednak powinniście, że podczas tego treningu intensywność jego pozostaje mniej więcej na tym samym poziomie przez cały okres wykonywania ćwiczeń i wynosi ok. 65 a 75% tętna maksymalnego (metoda liczenia wartości tętna maksymalnego HR max = 220-wiek w latach). Aby tkanka tłuszczowa rozpoczęła się spalać, trening ten powinien trwać min. 30-40 minut, kiedy to organizm czerpie najpierw energię z węglowodanów oraz aminokwasów, a następnie dopiero z tkanki tłuszczowej.

Inna sytuacja jest w przypadku treningu interwałowego. Jest on dużo krótszy, bo trwa od 5 do 30 minut i tracimy tkankę tłuszczową znacznie szybciej niż w przypadku treningu kardio. Sekret tkwi w zmiennym tempie tego treningu – od ćwiczeń podczas których tętno wynosi ok. 90% tętna maksymalnego do ćwiczeń o dużo mniejszej intensywności na poziomie 65% HR max. Zmiany te zachodzą szybko i przez cały trening, co powoduje wzrost tempa przemian metabolicznych w organizmie oraz dużo większe zmęczenie organizmu niż podczas treningu kardio. Dzięki przyśpieszonemu metabolizmowi organizm spala tkankę tłuszczową nawet do 24 godzin po zakończonym treningu, a nie jak w przypadku aerobów do kilku – kilkunastu minut po treningu. Dzieje się tak dlatego, że spoczynkowe tempo przemiany materii wzrasta, zwiększając jednocześnie utlenianie tkanki tłuszczowej.

Na pierwszy rzut oka trening kardio przegrywa z interwałami jako narzędzie do spalania tkanki tłuszczowej. Aczkolwiek jest to nieprawda.
Interwały są dużo efektywniejsze, ale powinniście pamiętać, że nie są one dla każdego, szczególnie na początku przygody z treningiem, kiedy układ sercowo naczyniowy oraz układ oddechowy nie są przygotowane do tak intensywnej pracy. Podobnie osoby starsze, otyłe, mające problemy z sercem, pragnące zrzucić kilka kilogramów powinny postawić na trening kardio, gdyż jest to trening bezpieczniejszy dla ich organizmu.

Polecane treningi cardio w Fitnotece

 • Natalia Gołębiewska kurs: Coctail Dance
 • Marta Tymoszewicz – Bednarz kurs: Feel Your Body
 • Ada Palka: trening high power (Run&Fun), Power Ball, strong ball
 • Abby Aouragh: kurs Bodylicious: treningi leg booster&cardio booster
 • Przemek Widyna: kurs Fight Body Workout:trening Fight cardio
 • Małgorzata Albin-kurs Mama w formie-Palimy kalorie
 • Dorota Szymańska-kurs Circuit Training

Polecany trening interwałowy

 • Lidia Zamyłko-kurs Total Body Makeover
 • Przemek Widyna- kurs Extreme Body Workout- trening Full Body HIIT Workout
 • Kasia Bigos- kurs Fire Workout-trening Body on fire
 • Karolina Ito-kurs Jump Workout
 • Dorota Szymańska -kurs Circuit Training -trening Turbo Fuel

Spalamy kalorie razem z Fitnoteq.

 

Kamila Nowowiejska
instruktor fitness